• Lt
  • Lv
  • Ru

Dažnai užduodami klausimai apie T.E.T


K:

Kaip pradėti T.E.T. modelio diegimą klasėje?

A:

Skirtingai nei kitos klasės valdymo programos, T.E.T. yra ta programa, apie kurią Jūs galite papasakoti savo mokiniams. Programos įgyvendinimo pradžioje Jūs galite papasakoti klasei, kad esate pasiruošęs atvirai ir nuoširdžiai bendrauti, kad taikysite tam tikrus naujus įgūdžius, kurių neseniai išmokote ir kad stengsitės atsižvelgti į mokinių poreikius ir jausmus, o taip pat kad tikitės, jog mokiniai atsakys Jums tuo pačiu. Tai taip pat yra tinkamas laikas kartu su mokiniais aptarti tas taisykles, kurių turi laikytis mokiniai ir mokytojai modelio taikymo metu, ir aptarti, kokių veiksmų bus imamasi tais atvejais, kai kas nors pažeis taisykles. Mokytojai neretai būna nustebę, su kokiu entuziazmu mokiniai atsako į tokį pasiūlymą; beje, galima pastebėti, kad patys mokiniai pasiūlo daug griežtesnes taisykles nei būtų pasiūlę mokytojai.
Kai mokiniai yra įtraukti į taisyklių kūrimą, yra didesni šansai, kad taisyklių bus laikomasi – tai yra dėl to, kad taisyklės kuriamos įgyvendinat Dalyvavimo principo koncepciją.

K:

Kiekvienoje klasėje visada atsiranda keli tvarkos drumstėjai; ar modelio metodai padės susitvarkyti ir su jais?

A:

Nei vienas iš klasės valdymo metodų nebūna 100% efektyvus visais atvejais, kadangi yra per daug vidinių minčių ir jausmų, kurie turi įtakos mokinių elgesiui. Visgi, mokiniai dažniausiai pozityviai reaguoja į Gordon modelį, nes kai mokytojas nustoja naudoti jėga pagrįstus bendravimo modelius, vaikams nelieka priežasčių maištauti. Mokytojai vis dar susidurs su situacijomis, kai reikės paskatinti vaikus daryti tai, kas jiems nepatinka, tačiau jie galės tą padaryti tokiu būdu, kuris skatins mokinius bendradarbiauti.

K:

Jeigu turiu išklausyti kiekvieną mokinį ir tartis su juo dėl kiekvienos smulkmenos, ar neatsitiks taip, kad man nebeliks laiko mokyti?

A:

Pradžioje gali atrodyti būtent taip. Gali būti, kad mokiniai nešiojasi viduje daug pykčio, nerimo, apmaudo, gėdos ir nepasitikėjimo savimi, daugybę kitų jausmų. Kai jie susidurs su mokytoju, kuris pasižymi puikiais klausymosi įgūdžiais, mokiniai jaus tokį palengvėjimą, kad jie atsivers ir norės pasidalinti su mokytoju viskuo, kas jiems rūpi. Tačiau T.E.T. paslaptis yra ta, kad šis modelis leidžia atrasti mokinių problemų priežastis ir tokiu būdu išspręsti sunkumus, o ne eskaluoti, didinti juos. Būtent problemų eskalavimas dažniausiai yra netinkamo elgesio priežastis; elgesio, kuris gali pasireikšti ilgą laiko tarpą. Jeigu padarysite žingsnį atgal ir pažvelgsite į situaciją iš šalies, pastebėsite, kad truputis pastangų, kurių iš Jūsų reikia dabar, padės Jums išvengti ilgų valandų sunkaus darbo ir streso ateityje.

K:

Ar galiu savo klasėje naudoti T.E.T. modelį, net jeigu kiti mokytojai mano mokykloje ar mokyklos administracija vis dar naudojasi metodais, paremtais jėga?

A:

Be abejo. Kai kurie mokiniai, nepratę prie tokios laisvės, kokią suteikia Gordon modelio metodų taikymas, pradžioje gali bandyti elgtis netinkamai išvengiant atsakomybės. Tačiau greitu metu pastebėsite, kad Jūsų santykiai su mokiniais gerėja. Pagalvokite apie tą laiką, kai pats buvote mokinys. Su kuriuo mokytoju bendravote geriau – ar su tuo, kuris kūrė taisykles, tačiau visiškai nesidomėjo Jūsų jausmais ir idėjomis, ar su tuo, kuris buvo sąžiningas ir malonus, ir tenkindavo savo pedagoginius poreikius nežemindamas Jūsų pasitikėjimo savimi?
Kiekvienoje mokykloje yra „mylimi mokytojai“. Tie mokytojai, kurie siekia kurti malonią klasės aplinką, pasidalinti su mokiniais patirtimi ir kurie priima mokinius kaip lygius sau asmenis, visada pajėgia laimėti savo mokinių širdis ir mintis.